Mehmet Şimşek: 2024’te enflasyonda düşüş devam edecek

AA

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ankara’da MÜSİAD’ın yıllık değerlendirme toplantısında konuştu.

Bakan Şimşek, toplantıda küresel büyüme ile Türkiye’nin büyüme verilerini aktardı. Küresel ticaretin geldiği noktayı da gözler önüne seren Bakan Şimşek, 2023 yılında 2022 yılına göre gerileme yaşandığını dile getirdi.

Şimşek, 2023 yılının Türkiye ekonomisinde önemli bir yıl olduğunu ve OECD ülkeleri içinde önemli bir gelişme kaydettiğini belirterek 2014 yılı için ise şu öngörüsünü paylaştı:

Türkiye’de büyüme 2023’de güçlü seyretti. Büyüme kompozisyonu ikinci yarıda dengeliye doğru döndü. Son çeyrekte de bu devam etmiştir. OECD’ye göre 1,5 katından daha fazla büyüdü. Yeniden dengelenme büyümesi gördük. OVP ile uyumlu ama yüksek bir enflasyon var. İşsizlikte azalma var. 2014’e baktığımız zaman, büyüme zayıf seyredecek. Enflasyonda düşüş devam edecek. Daha destekleyici finansal koşullar daha gevşek bir para politikasına evrileceğiz.

“Türkiye için büyük fırsatlar var”

Bakan Şimşek’in konuşmasında öne çıkanlar:

OVP’ye sahip çıkarak bu kadar zorlu küresel koşulların, yeni normal olduğu dönemde, ‘Türkiye için bu koşulları nasıl fırsata çeviririz’ derdindeyiz. OVP’yi toplumun bütün kesimlerinin desteğiyle gerçekleştirebilirsek Türkiye için büyük fırsatlar var.

AYRINTILAR GELİYOR

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir