‘Emekliler bundan sonra susmayacak’

ANKARA Milliyet – CHP Genel Başkanı Özgür Özel, parti genel merkezinde düzenlenen “Emekli Buluşması”na katıldı. Özel burada yaptığı konuşmada emekli maaşlarını altın üzerinden hesaplayarak “2002’de en düşük emekli maaşı asgari ücretin 1.5 katıyken, sarrafa gittiğinizde sekiz çeyrek altın alıyordunuz” dedi. Özel, şöyle devam etti:

“Bugün gelecek ayın ilan edilen 10 bin liralık en düşük emekli maaşıyla 2.5 çeyrek altın alabiliyorsunuz, 5,5 çeyrek altın her ay Adalet ve Kalkınma Partisi eliyle emeklinin evinden çalınıyor. Bunu bütün emekliler adına, bütün memleketimize, Adalet ve Kalkınma Partisi’ne, MHP’ye oy veren herkese şikâyet ediyoruz. Siz oyu veriyorsunuz, onlar cebinizden her ay 5.5 çeyrek altını alıp zenginlere veriyorlar. Bunun hesabını emekli sizden soracak. 31 Mart hesap günü olacak, bu hesap sorulacak. Önerilerimiz şu, kanun teklifimiz var. En düşük emekli maaşı asgari ücret kadar olmalı. Yetmez, çünkü 1’e 1.5’tu. Yani bugün 10 bin lira dediği, 17 bin liraya derhal çıkmalı. Kalıcı bir düzenleme yapılmalı.

Cumhurbaşkanı’na seslendi

Recep Tayyip Erdoğan’a sesleniyorum. Hakaret etmeyi, iftirayı bırak. Şu emeklinin gözünün içine bak. 10 bin lira maaşla bu memlekette kira mı, doğal gaz mı ödeyecek, elektrik-su mu ödeyecek? Eğer sen emekline bir gelecek sunmazsan, çalışanın da geleceğinden ümidi olmaz, kaygısı olur. Erdoğan’a sesleniyoruz, yoksa biz emeklilerin sesini sana duyurmasını biliriz. Emekliler, emeklerine, geleceklerine sahip çıkacaklar mı? Bu haksızlığa karşı hakkınızı arayacak mısınız? Hep beraber olacağız, kalkın ayağa alın hakkınızı. Tayyip Erdoğan, emekliler bundan sonra susmayacak. Ya hakkımızı verirsin ya emekliler hakkını almasını bilir. Hep beraber hakkımızı alana kadar birlikte mücadele edeceğiz.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir