Çin de bir bankacıyı konuşuyor: Tarihin en büyük vurgunu

Odatv Çeviri

Çin gazetesi Shangguan Xinwen’in manşetten verdiği habere göre olay, “modern Çin’deki en büyük bankacılık yolsuzluğu davası”. Uluslararası alanda Bank of China olarak da bilinen Zhongguo Yinhang’ın bir şubesinin eski müdürü olan Xu Guojun, 13 Aralık Çarşamba günü Çin’in güneydoğusundaki Guangdong eyaletinde bir mahkeme tarafından ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

1993 ve 2001 yılları arasında toplam 3.45 milyar yuan (443 milyon Euro) zimmete geçirildi. Özellikle Xu Guojun ve iki suç ortağı, ABD ve Hong Kong doları ve Alman markı olarak 900 milyon yuandan (116 milyon avro) fazlasını doğrudan cebe indirdi.

Üç suç ortağı banka içinde hileli bir kredi sistemi kurarak zimmetlerine geçirdikleri kredileri geri ödemiş ve banka fonlarını her yerde açtıkları hesaplara aktarmışlardır.

DENİZAŞIRI, ‘GÜNAH CENNETİ’

Çin Merkez Bankası, Xu Guojun’un yönettiği şubede korkunç bir açık olduğunu keşfettikten sonra, Xu Guojun iki suç ortağıyla birlikte Amerika Birleşik Devletleri’ne kaçtı. Suç ortakları 2004 ve 2018 yıllarında adaletle yüzleşmek üzere Çin’e dönmeyi kabul ettiler ve “sadece” on iki ve on üç yıl hapis cezasına çarptırıldılar.

Buna karşılık, 2002 yılından beri Interpol’ün arananlar listesinde yer alan müdür, 2021 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nden iade edildi.

Shangguan Xinwen’e göre bu durum jürinin kendisine karşı sert tutumunu açıklıyor:

“Xu Guojun yurtdışının bir ‘günah cenneti’ olduğunu düşünüyordu, ancak teslim olmayı reddederek cezasının hafifletilmesi şansını kaybetti ve ömür boyu hapse mahkum edildi.”

Gazeteye göre, bu davada buharlaşan 3.45 milyar yuan’ın sadece 2 milyarı geri alınabildi. Shangguan Xinwen, 13 Aralık kararının başka davaların da habercisi olduğunu belirtiyor: “Xu Guojun’un ötesinde, yolsuzlukla mücadelenin girdabı finans dünyasını sarsmaya devam ediyor”.

Bu iddiayı desteklemek üzere gazete, aynı gün Çin’in diğer iki büyük bankacılık grubu olan ve yurtdışında sırasıyla China Construction Bank ve Industrial and Commercial Bank of China olarak bilinen Zhongjian Yinhang ve Gongshang Yinhang’ın eski yöneticileri hakkında soruşturma açıldığını belirtiyor.

Kaynak: Shangguan Xinwen

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir