Vekil olmak için istifa eden Hatay Valisi Rahmi Doğan aday gösterilmedi

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6’lık depremlerin ağır yıkıma yol açtığı Hatay’da yaklaşık 20 bin kişi hayatını kaybetmiş ve tek istifa ise vekillik için Vali Rahmi Doğan’dan gelmişti. Memleketi Sivas’tan AKP milletvekili aday adayı olacağını açıklayan Doğan, AKP tarafından bugüün Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) verilen listede eski Vali Doğan’a yer almadı.

Rahmi Doğan, istifa açıklamasında, “Beş yıldır yürüttüğüm Hatay Valiliği görevinden, devlet büyüklerimin de müsaadeleri ile 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak olan milletvekili seçimlerinde, memleketim Sivas’tan ‘aday adayı’ olmak üzere ayrılmış bulunmaktayım” ifadeleri ile yoğun eleştiri almıştı.

‘HATAYLI HEMŞEHRİLERİM BU SÜRECİN EN BÜYÜK ŞAHİDİDİR’

Hatay Valiliği’nden AKP Sivas milletvekili aday adayı olmak için istifa eden Doğan, şu ifadeleri kullanmıştı:

“Hatay’da görev yaptığım süre içerisinde Hatay’a ve Hataylılara hizmet etmek için canla başla çalıştım. Elimden geldiği, gücümün yettiği kadarı ile memleketimiz için güzel işler yapmaya gayret ettim. Hataylı hemşehrilerim bu sürecin en büyük şahididir. Görev yaptığım süre içerisinde; sel baskınları, orman yangınları, pandemi, İdlib’deki çatışmalar gibi birçok zorlu olaya şahitlik ettim ve bu süreçleri layıkıyla yürüttüm. Son olarak yaşadığımız deprem felaketi yüreğimde tarifi imkansız derin yaralar açtı. Ben de sizler gibi, eşimle beraber yaşadım bu felaketi. Dostlarımı, çalışma arkadaşlarımı ve bunca zaman hizmet ettiğim değerli hemşehrilerimi kaybettim. Bu hüzün ve derin kederi ömrüm boyunca unutamayacağım. Rabbimden vefat eden vatandaşlarıma rahmet diliyorum. Mekanları cennet olsun. Yaralılarımıza ise acil şifalar diliyorum. Değerli hemşehrilerim; Bugün itibari ile Hatay’dan ayrılıyorum. Ancak kalbim ve gönlüm hep sizinle olacak. Nasip olur da milletvekili olursam, Hatay’ın “Onikinci Milletvekili” hissiyatıyla Hatay için de çalışacağımdan, Hatay’ın yeniden inşasında üzerime düşeni yapacağımdan asla şüpheniz olmasın. Bu duygu ve düşüncelerle sizleri Allah’a emanet ediyor, hepinizi saygı ile selamlıyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir