Seçim sonuçlarını beklerken izlenebilecek 20 film

Seçimler, her zaman siyasi bir arenada sert bir mücadele oldu. Sinema da bu mücadeleyi konu alan birçok film yaptı.

Siyasi entrikalar, yolsuzluklar, kişisel mücadeleler ve politik kampanyalar, seçimleri konu alan filmlerin sıkça ele aldığı temalardan bazıları…

Hollywood menşeili birçok film seçimlerin karmaşık doğasını ortaya koyuyor:

“All the King’s Men” (1949): Pulitzer ödüllü romanı temel alan bu film, idealist bir adamın politikaya atılıp yozlaşmasını konu edinir.

“Wag the Dog” (1997): Amerika Birleşik Devletleri başkanının, bir skandalı örtbas etmek için bir savaş çıkarttığını anlatan bu film, politik entrikaların boyutlarını gözler önüne serer.

“Nixon” (1995): Oliver Stone’un yönetmenliğini yaptığı bu film, Amerika’nın en tartışmalı başkanlarından biri olan Richard Nixon’ın yaşamını ve politik kariyerini anlatır.

“The Candidate” (1972): Robert Redford’ın başrolünde olduğu bu film, genç bir avukatın idealist politik vizyonunun seçim kampanyası boyunca nasıl değiştiğini anlatır.

“Bulworth” (1998): Warren Beatty’nin yönettiği ve başrolde olduğu bu filmde, bir senatörün politik yaşamındaki sahtekarlıklardan bunalması ve sonuçta radikal bir değişim yapması konu edilir.

“Election” (1999): Öğrenci konseyi başkanlığı için yapılan seçimleri konu alan bu kara mizah filmi, politikanın küçük bir ölçekte bile ne kadar karmaşık olabileceğini gösterir.

“Frost/Nixon” (2008): Bu film, televizyon muhabiri David Frost’un eski Amerikan başkanı Richard Nixon’la yaptığı tarihi röportajları konu alır.

“Charlie Wilson’s War” (2007): Bu film, ABD Kongre üyesi Charlie Wilson’ın ve CIA ajanı Gust Avrakotos’un Sovyetler Birliği’nin Afganistan’ı işgaline karşı koymak için bir araya gelmelerini konu alır.

“The Ides of March” (2011): George Clooney’nin yönettiği ve başrolünde oynadığı bu filmde, genç bir seçim kampanyası yöneticisinin (Ryan Gosling) politikanın karanlık yüzüyle tanışması anlatılır.

“Milk” (2008): Sean Penn’in başrolünde olduğu bu film, Amerika’nın ilk açıkça eşcinsel seçilmiş politikacısı Harvey Milk’in hayat hikayesini anlatır.

“Mr. Smith Goes to Washington” (1939): Frank Capra’nın yönettiği bu film, genç ve saf bir adamın Amerika Birleşik Devletleri Senatosu’na gelişi ve politik yozlaşma karşısında verdiği mücadeleyi konu alır.

“The Manchurian Candidate” (1962 ve 2004): Hem orijinali hem de yeniden çevrimi olan bu film, bir politikacının beyin yıkama teknikleriyle bir suikastçıya dönüştürülmesini konu alır.

“Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb” (1964): Stanley Kubrick’in bu siyah komedisi, Soğuk Savaş dönemi politikasına bir eleştiri getirir.

“Primary Colors” (1998): Bill Clinton’ın başkanlık kampanyasından esinlenen bu film, bir Güney valisinin Beyaz Saray’a giden yolu anlatır.

“Lincoln” (2012): Bu film, Amerika’nın 16. başkanı Abraham Lincoln’ün köleliği kaldırmak için verdiği mücadeleyi ve politik becerilerini anlatır.

“Advise & Consent” (1962): Bu film, bir başkanın Dışişleri Bakanı adayının Senato onay sürecini ve bu süreçte ortaya çıkan entrikaları konu alır.

“JFK” (1991): Oliver Stone’un yönetmenliğini yaptığı bu film, Başkan John F. Kennedy’nin suikastını ve suikastın ardından yaşananları konu alır.

“In the Loop” (2009): Bu film, Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık arasında bir savaşın başlamasını engellemeye çalışan İngiliz politikacıları ve bürokratları anlatır.

“The Front Runner” (2018): Bu film, 1988’deki Demokratik başkan adayı Gary Hart’ın seçim kampanyasının bir skandal nedeniyle çöküşünü konu alır.

“Vice” (2018): Bu film, Amerika Birleşik Devletleri’nin en güçlü başkan yardımcılarından biri olan Dick Cheney’nin hikayesini anlatır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir