NASA Mars’a İnsanları İndirmek için Yeni Bir Ofis Kurduğunu Duyurdu!

NASA geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada ‘ay görevleri gerçekleştirilmesini’ ve ‘Mars’a ilk insanların indirilmesini’ sağlamak için, yeni bir ‘Ay’dan Mars’a Programı Ofisi’ kurduğunu açıkladı. Uzay ajansının Washington’daki genel merkezinde kurulan bu ofis Mars’a ‘ilk insanları indirmek’ için aracı olacak.

Ay’dan Mars’a Programı Ofisi birçok göreve öncülük edecek.

Bu yeni adım NASA’nın Artemis Ay görevleri de dahil, yaklaşan uzay keşif programları için donanım geliştirme, görev entegrasyonu ve risk yönetimi işlevlerine odaklanacak ve insanlı Mars görevleri için atıldı.

NASA yöneticisi Bill Nelson yaptığı açıklamada Ay’dan Mars’a Programı Ofisi, NASA’nın cesur Ay görevlerini yerine getirmeye ve Mars’a ilk insanları indirmeye hazırlanmasını sağlayacak” diye konuştu.

Program ofisinin ASA’nın Ay’daki uzun süreli varlığını başarıyla kurmasını sağlamasına destek olması bekleniyor.

“İnsanlığın dev sıçramasına hazırlanması için gerekli”

Nelson, ‘Şu anda keşiflerin altın çağı yaşanıyor ve bu yeni ofis, NASA’nın Ay’daki uzun süreli varlığını başarıyla kurmasını sağlamasına destek olacak. Bu da insanlığın Kızıl Gezegen’e doğru bir sonraki dev sıçramasına hazırlanması için gerekli’ diye belirtti.

Ofisin insanlı Mars görevlerini destekleyecek uzun vadeli geliştirmelerin planlama ve analizlerinin yapılmasına da öncülük edeceği aktarıldı.

Daha önce NASA’nın Yaygın Keşif Sistemleri Geliştirme Birimi’nde yönetici yardımcısı olarak görev yapan Amit Kshatriya’nın ofisin ilk başkanı olarak görev yapacak.

2025’te Ay’ın güney kutbuna ayak basılabilir.

NASA geçen yıl Artemis I görevi kapsamında mürettebatsız Orion kapsülünü Ay yörüngesine gönderip geri getirerek uzay aracının ve yeni uzay fırlatma sisteminin uçuşa uygunluğunu kanıtlamıştı. Uzay ajansı, 2024’ün sonlarında Ay’ın etrafına 4 astronottan oluşan bir mürettebat göndermeyi ve 2025’te Ay’ın güney kutbuna ayak basılmasını planlıyor.

NASA, Ay’daki ilk kadın ve ilk siyah kişinin Artemis aracılığıyla Ay’a inmesini planlıyor.

Sürdürülebilir bir şekilde Ay’da kalmanın yollarını arayan NASA, bu adımın Ay yüzeyini daha önce hiç olmadığı kadar keşfetmeye ve Mars’a yönelik gelecekteki astronot görevlerine hazırlanmaya katkı sağlayabileceğini kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir