İzmir Kitap Fuarı’nda depremzedeler için ‘Askıda Kitap’ kampanyası

Bu yıl 25’inci kez düzenlenen İzmir Kitap Fuarı, Gaziemir Fuar İzmir’de ziyaretçilerini ağırlamaya başladı. Fuarın açılışına İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Özuslu, Türkiye Yayıncılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Kocatürk, İzmir 25’inci Kitap Fuarı Onur Yazarı Veysel Çolak ve Tüyap Fuarlar Yapım A.Ş. Genel Müdürü İlhan Ersözlü ile birlikte çok sayıda okur katıldı.

300’e yakın yayınevi ile birlikte kamu kurumu ve sivil toplum kuruluşu yer aldığı fuar 150’ye yakın kültür etkinliğine de ev sahipliği yapacak. Fuar kapsamında panel, söyleşi, atölye çalışmaları ve çocuk etkinliklerinin yanı sıra çok sayıda yazar, şair ve bilim insanı okurlarıyla buluşacak.

‘ASKIDA KİTAP’ KAMPANYASI BAŞLATILDI

Girişin ücretsiz olacağı fuar, 9 Mart akşamına kadar her gün 10.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek. Ayrıca fuar kapsamında deprem bölgesine gönderilmek üzere ‘Askıda Kitap’ kampanyası da başlatıldı.

Fuarın açılışında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Özuslu, emeği geçenlere teşekkür ederek, “İzmir’in belli bölgelerinde derin bir yoksulluk var. Oralarda mini kütüphaneler açıyoruz. Kütüphanelerimizin sayısı 50’yi geçti. Çocuklara kitabı sevdirme ve kendilerini geliştirme imkanı sunuyoruz. Kitap kafeler açıyoruz. İnsanlar oturup kahvesini içerken kitaplardan istifade edebiliyor. Bu fuarı Kültürpark’ta yapıyorduk ancak deprem nedeniyle hasar alan binamızı Kültürpark’a taşıdık. Fuarizmir’e ulaşım açısından özel seferler düzenleniyor. Fuarı ulaşılabilir hale getirmek için destek veriyoruz” dedi.

Özuslu, “Çocuklarımız depremin psikolojik etkilerini kitap sayesinde üzerinden atacak. Biz belediye olarak o çocuklarımıza hizmet götürüyoruz. İzmirliler bu kampanyaya destek verecek. Kitaplar medeniyetin taşıyıcılarıdır. Kitap değişimin motorudur. Dünyadaki pencerelerdir” ifadelerini kullandı.

‘KİTAP FUARI KÜLTÜRPARK’TA YAPILMALI’

Fuarın onur yazarı Veysel Çolak ise kitaplarını basan yayınevlerinin stant açtığı halde bazı yazarların panellere katılamayacağını belirterek, kitap fuarının Kültürpark’ta yapılması gerektiğini söyledi. 50 yıldan fazla edebiyatın içinde olduğunu anlatan Çolak, “25 şiir kitabı yazdım, şiir kuramının üzerine de eserlerim var. Şiirsiz toplum eksiklidir. Şiirsiz insan yalnızdır” dedi. Konuşmasının ardından Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay yazar Çolak’a plaket takdim etti. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir