İskoçya’nın İlk ‘Beyaz Olmayan’ ve Müslüman Başbakanı Hamza Yusuf Hakkında Mutlaka Bilmeniz Gerekenler

Hamza Yusuf,  İskoçya’nın ilk ‘beyaz olmayan’ ve Müslüman başbakanı oldu. İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’dan oluşan Birleşik Krallık’ta ilk kez Müslüman bir siyasetçi böylesine üst düzey bir görev üstlenecek. Peki ama kendisi neden bu kadar önemli? Siyasi kariyeri nasıl? Tüm detaylar içeriğimizde…?

Kaynak: https://www.bbc.com/news/uk-scotland-…

İskoçya Başbakanı ve İskoç Ulusal Partisi (SNP) Genel Başkanı Nicola Sturgeon, şubat ayında görevinden ve parti başkanlığından istifa etmiş ve bu olay dünya basınında büyük yankı uyandırmıştı.

Yaşanan istifanın ardından parti başkanlığına aday olan Sağlık ve Sosyal Hizmet Bakanı Hamza Yusuf liderlik yarışını kazandı.

Ayrıca kendisi İskoçya’nın ilk ‘beyaz olmayan’ ve Müslüman başbakanı oldu.

İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’dan oluşan Birleşik Krallık’ta ilk kez Müslüman bir siyasetçi böylesine üst düzey bir görev üstlenecek.

Pakistan asıllı Yusuf, Sturgeon da dahil olmak üzere, SNP’in en çok desteklediği aday olarak görülüyordu.

2012’den bu yana Adalet Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı da dahil olmak üzere çeşitli görevlerde bulunan Yusuf, üç liderlik adayı arasında en deneyimli olanıydı.

Yusuf, Sturgeon’un ‘yakın bir müttefiki’ ve kendisinin işlerini devam ettirecek bir ‘devam adayı’ yani tabiri caizse ‘Sturgeon’un halefi’ olarak görülüyor.

Kendisi rakipleri arasında ‘Birleşik Krallık’ın Sturgeon’un tartışmalı Cinsiyet Tanıma Reformu politikaları hakkındaki engellerine’ meydan okuyarak, özgürlüğün yalnızca  partinin ’ilerici değerlerini’ zorlamaya devam ederse kazanılacağını savunan tek adaydı.

Yeni Başbakan, Sturgeon’un bir sonraki seçimi fiili bir referandum olarak görmesinden uzak durduğunu ve ‘tutarlı bir çoğunluğun’ ülkeleri bağımsızlığa yakınlaştırdığını düşündüğünü söylüyor. 

Ayrıca kendisi ‘bağımsızlığa desteği yüzde 50 ila 51’e çıkaran anketlere sahip olmak yeterince iyi değil’ diyor.

Ancak Yusuf’un Birleşik Krallık’tan ayrılmak adına erken bir Holyrood seçimini (İskoçya bağımsızlık referandumu) test etmek için yapmayı düşüneceğini söylemesi seçmen üzerinde büyük bir etki yarattı.

Ayrıca kendisi parti hiyerarşisinin kendisinin liderlik yarışını kazanmak için ellerinden gelen her şeyi yaptıkları ve bununla birlikte seçim kampanyasının kendisinin lehine çekecek şekilde kısa tuttukları suçlamalarını reddediyor.

Tüm bunlara ek olarak, tartışmalı politikalarla ilgili endişeleri dinlemeye istekli olacağının da altını çiziyor.

Seçimden önce BBC İskoçya Sunday Show’a konuşan Yusuf, ‘işleri kendi ekibiyle ve kendi yöntemleriyle’ yapacağını söylemişti.

“Tahmin edebileceğiniz gibi, Nicola Sturgeon’un yaptığı mükemmel işler nedeniyle kendisine büyük bir hayranlığım var. Ancak kendisinin net bir liderlik anlayışı vardı. Benimki içerisinde ‘daha az fikir ayrılığı ayrılığı barındıran’ ve daha kapsamlı bir anlayış olacak.”

Bazı siyaset bilimciler, Yusuf’un hükümette geçirdiği süre boyunca başarılı olamayacağını iddia ediyor.

İşçi Partisi’nden Jackie Baillie de kendisini ‘şimdiye kadarki en kötü Sağlık Bakanı’ olarak tanımlamıştı.

Kendisine yapılan en ağır eleştiri ise bir canlı yayın esnasında rakibi Kate Forbes’dan gelmişti.

‘Ulaştırma bakanıydınız ve trenler asla zamanında gelmiyordu, siz adalet bakanıyken polis çok gergindi. Şimdi de siz sağlık bakanıyken rekor düzeyde bekleme sürelerine sahibiz.”

Yusuf ise rakibi Forbes’un eş cinsel evliliği, trans hakları ve kürtaj gibi sosyal konulardaki görüşlerinini eleştirmişti.

Ancak 37 yaşındaki lider 2014 yılında eş cinsel evliliğe ilişkin son oylamaya, Pakistan’da küfür suçlamasıyla idam hücresinde tutulan bir İskoç hakkındaki ‘hayati’ bir toplantı yapmasından kaynaklandığını söyleyerek katılamamasıyla büyük eleştiri almıştı.

İskoçya Özerk Yönetimi’nin eski başbakanı Alex Salmond, Sky News’e verdiği röportajda o dönemde Yusuf’un Glasgow’daki bir camiden gelen baskı nedeniyle oylamayı ‘kaçırdığını’ iddia etmişti. 

Yusuf tüm bu iddiaları kesin bir şekilde reddediyor.

Peki Hamza Yusuf neden bu kadar önemli?

Babası aslen Pakistanlı ve 1960’larda ailesiyle birlikte İskoçya’ya göç eden; annesi ise Kenya’da Güney Asyalı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Yusuf sık sık maruz kaldığı ‘ırkçı tacizin’ altını çiziyor.

Hatta kendisi liderlik yarışı sırasında pek çok tehdit almış ve bunun sonucunda da 25 yaşındaki bir adam ve 35 yaşındaki bir kadın tutuklanmıştı.

Yusuf, iki alt dönemi olan İskoç İşçi Partisi lideri Anas Sarwar’ın Glasgow’daki Hutchesons’ Grammar özel okulunda eğitim gördü.

Glasgow Üniversitesi’nde siyaset okuyan isim 2011 yılında milletvekili olarak seçilmeden önce SNP’nin İletişim Direktörlüğü’nü üstlendi.

Kendisi aynı yıl partisinden milletvekili adayı olarak Glasgow milletvekili seçildi.

İskoçya Özerk Yönetimi’nin eski başbakanı Alex Salmond, kendisini yalnızca bir yıl sonra Avrupa ve Uluslararası Kalkınma Bakanlığı’na terfi ettirdi.

Glasgow Pollok’u İşçi Partisi’nden kazanmasının ardından 2016 yılında kendisi Ulaştırma Bakanı oldu ve bu durum, onu İskoç Parlamentosu’nda bir seçim sandalyesi kazanan ilk etnik azınlık adayı yaptı.

Yusuf, Ulaştırma Bakanı olduktan 6 ay sonra uygun sigortası olmadan arkadaşının arabasını kullanırken polis tarafından durdurularak 300 sterlin para cezasına çarptırıldı ve 6 ay ehliyetine el konuldu.

Bu durum, siyasi kariyeri açısından büyük bir olay yaratmıştı.

Ayrıca, kendisi Abellio demiryolu franchise’ını devraldıktan sonra, sonunda kamulaştırılmasına yol açan ScotRail’in performansıyla ilgili pek çok eleştiriyle de karşı karşıya kaldı.

Kendisi 2018 yılında Turgeon’un kabine ekibindeki değişikliğin bir parçası olarak Adalet Bakanı olarak atandı.

Ancak Yusuf’un ‘Flagship Hate Crime Bill’ olarak geçen yasa tasarısı o dönemlerde ‘nefreti tetikleme’ suçunun ifade özgürlüğü üzerinde büyük bir etkisi olabileceği korkusuyla tartışmaların odağı olmuştu.

Pek çok siyaset bilimci; bu mevzuatın, kütüphaneler ve kitapçıların ‘tartışmalı’ kitaplar bulundurduğu için yargılanmasına yol açabileceğini ve yeni yasanın insanları kendi evlerinde özel konuşmalar için potansiyel olarak suç saydığını iddia etmişti.

Bu tasarıyı, eski SNP Genel Başkan yardımcısı Jim Sillars, ‘Birleşik Krallık’ın herhangi bir yerinde modern zamanlarda herhangi bir hükümet tarafından şimdiye kadar üretilmiş en zararlı ve tehlikeli yasalardan biri’ olarak tanımlamıştı.

Tasarı, 2021 yılında birtakım değişikliklerin ardından kabul edildi ancak henüz yasalaştırılmadı.

Yusuf ayrıca, Rangers oyuncularının mezhepçi bir dil kullandığı iddia edilen ve kısa sürede sahte olduğu ortaya çıkan bir videodan duyduğu ‘tiksinti’ hakkında tweet attığı için de eleştirilmişti.

Ayrıca kendisi, Dundee yakınlarındaki Broughty Ferry polis karakolunun tavanı çökmeden birkaç saat önce, İskoçya polis binalarının durumuyla ilgili endişeleri ‘abartı’ olarak değerlendirmiş ancak kendisinin şehre taşınmış olduğu ortaya çıkmıştı.

2021 yılında Sağlık ve Sosyal Hizmet Bakanı olarak görev almaya başlamış ve 10 çocuğun Covid nedeniyle hastaneye kaldırıldığını yanlış bir şekilde iddia ederek yarattığı panik için özür dilemişti.

Kendisinin yine aynı yıl İskoçya parlamentosuna scooter ile girerken düştüğü görüntüler ise viral olmuştu.

Sağlık Bakanı olarak görev almış olduğu bu süreçteki en büyük şikayetin bekleme süreleri olduğu iddia edildi. Ancak Yusuf, bu sorunların İskoçya’ya özgü olmadığına ve ülkenin Birleşik Krallık’taki sağlık personelinin grevlerinden kaçınan tek bölgesi olduğuna dikkat çekmişti.

Yusuf ve bir SNP meclis üyesi olan eşi Nadia El-Nakla, geçtiğimiz günlerde ayrımcılık yapmakla suçladıkları bir kreşe karşı 30 bin sterlinlik açtıkları davayı gerçi çekti.

Çift, Broughty Ferry’deki kreşte kendilerine kızları için yer olmadığının söylendiğini ancak ‘beyaz İskoç isimleri olan’ çocukların başvuruların kabul edildiğini iddia etti.

Yusuf, İskoçya’nın ilk Müslüman Başbakanı olarak ülke tarihine geçti.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Haydi yorumlara!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir