Aman dikkat… Dilencilerin yeni taktiği

Yardıma muhtaç oldukları bahanesiyle topladıkları para ve yardımlarla geçimini sağlayan dilenciler, zabıta ve güvenlik güçlerine sık sık yakalansalar da farklı yöntemlerle insanların duygularını istismar etmeye devam ediyor.

İstanbul’un en eski yerleşim yerlerinden Fatih ilçesi, yerli ve yabancı turistlerin yoğun olarak bulunması nedeniyle dilencilerin de en çok olduğu ilçelerin başında geliyor.

DİLENCİLİK, “MEVSİMLİK İŞ” OLDU

Sultanahmet Meydanı’ndaki Dikilitaş çevresinde en çok Suriye ve Tacikistanlı yabancıların dilendiği tespit edilirken, yaz aylarında Adana ve Gaziantep’ten dilencilerin “mevsimlik” olarak bölgeye geldiği belirlendi.

Zabıta ekiplerine yapılan şikayetler neticesinde ilçede günlük ortalama 140, 2023 yılının ilk 7 ayında ise 24 bin 434 dilenci yakalandı, 542’sine Kabahatler Kanunu’nun “dilencilik” maddesi uyarınca 617’şer lira idari para cezası uygulandı.

Dilendirilen çocukların yanı sıra birçok dilencinin üzerinde kimlik taşımadıkları için haklarında cezai işlem uygulanamazken, 2023 yılında dilencilerin üzerinden çıkan 1 milyon 190 bin 707 lira 53 kuruşa, geliri mülkiyete geçirilmek üzere el konuldu.

Her gün ortalama 70 ila 140 arasında dilencinin yakalandığı ilçede, İstanbul Valisi Davut Gül’ün çocukların dilendirilmesine yönelik açıklamaları ardından dilenci sayısında azalma olduğu tespit edildi.

ÜZERLERİNDEN YÜKLÜ MİKTARDA DÖVİZ ÇIKIYOR

Gün içinde önlerinde birkaç madeni parayla dileniyormuş izlenimi veren bazı kişilerin üzerinden çıkan miktarlar zaman zaman zabıta ekiplerini de şaşırtıyor.

Ekibin 25 Nisan 2022’de Fevzipaşa Caddesi’nde dilendiğini tespit ettiği yaşlı bir erkeğin üzerinden bin 302’si dolar olmak üzere toplam 62 bin lira çıktı. Aynı caddede dilencilik yaptığı gerekçesiyle 9 Eylül 2022’de yakalanan bir başka yaşlı erkeğin üzerinde 74 bin 580 lira ve 3 bin 760 dolar bulundu. Yaşlı dilencinin paraları gömlek ve ceketinin ağzını diktiği ceplerine sakladığı tespit edildi.

Çoğu dilenci ise yakalanırlarsa topladıkları paralara el konulmasın diye üzerlerinde çok para bulundurmuyor. Kiminin parasını bölgede tanıdıkları esnafa bırakıp gün sonu belirli bir komisyon karşılığında geri almak üzere zula yaptığı, ekip halinde çalışan bazı dilencilerin ise topladıkları parayı belirli aralıklara çevrelerinde kendilerini bekleyen bir kişiye emanet ettiği belirlendi. Paraları biriktiren bu emanetçi kişiye de kanun kapsamında işlem yapılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir