14 Mayıs 2023 seçiminde liderlerin oy kullandığı sandıkta galip kim?

14 Mayıs 2023 Pazar günü Türkiye, Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için sandık başına gitti. Yurt içinde kurulacak olan 190 bin 736 sandıkta 60 milyondan fazla seçmen oy kullandı. Sandıkların açılmasıyla birlikte oy sayımına başlandı ve merak bekleyiş içinde nefesler tutuldu. Her vatandaş gibi siyasi aktörler de oylarını kullanmak için sandıkların başına gitti. Peki, liderlerin oy kullandıkları sandıktan kimler en yüksek oyu aldı?

LİDERLERİN SANDIKLARIN EN YÜKSEK OYU KİM ALDI?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun sandıklarında iki lider en yüksek oyu alırken; Ata İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Sinan Oğan ve adaylıktan çekildiğini açıklayan Muharrem İnce’nin sandıklarından en yüksek oy Kılıçdaroğlu’na çıktı.

ERDOĞAN’IN SANDIĞINDAN EN YÜKSEK OY ERDOĞAN’A

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için oyunu Üsküdar´daki Saffet Çebi Ortaokulu´nda kullandı. Erdoğan´ın oy kullandığı 3279 numaralı sandıkta sayım tamamlandı. Sandıkta kayıtlı 380 seçmenden 364’ü oy kullandı, 7 oy geçersiz sayılırken, 1 oy da zarfta işaret olduğu için açmadan geçersiz sayıldı.

Cumhurbaşkanlığı seçimleri için sandıktan Cumhur İttifakı´nın adayı Recep Tayyip Erdoğan 212, Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu 132 oy, Ata İttifakı´nın Cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan ise 12 oy aldı. Adaylıktan çekilen Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce´ye ise oy çıkmadı.

KILIÇDAROĞLU’NUN SANDIĞINDAN EN YÜKSEK OY KILIÇDAROĞLU’NA

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun oy kullandığı sandıkta en fazla oyu, Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı olarak kendisi aldı. Kılıçdaroğlu’nun, oy verdiği Arjantin İlkokulu’ndaki 4221 numaralı sandıkta Cumhurbaşkanı Seçimi için kullanılan 331 oyun 6’sı geçersiz sayıldı. Sayım sonuçlarına göre, Kılıçdaroğlu, 229 oyla birinci oldu. Sandıktan cumhurbaşkanı adaylarından Recep Tayyip Erdoğan’a 90, Kemal Kılıçdaroğlu’na 229 ve Sinan Oğan’a 6 oy çıktı. Cumhurbaşkanı adaylığından çekilen Muharrem İnce’ye ise oy çıkmadı.

SİNAN OĞAN’IN SANDIĞINDAN KILIÇDAROĞLU ÇIKTI

Ata İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan’ın oy kullandığı Kocatepe Mimar Kemal Anadolu Lisesi’ndeki 1276 numaralı sandıkta kullanılan 331 oyun 3’ü geçersiz sayıldı. Sayım sonuçlarına göre, Kemal Kılıçdaroğlu 278 oyla birinci oldu. Sandıktan cumhurbaşkanı adaylarından Recep Tayyip Erdoğan’a 36, Sinan Oğan’a 14 oy çıkarken, Muharrem İnce için oy çıkmadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir